ENG

Zielona Grupa – podsumowanie roku 2023 oraz sugestia II półrocza.

SDG:

Zielona Grupa – to program sugestii pracowniczych, w ramach którego Grupa Kapitałowa Grupy Kęty zaprosiła pracowników do wspólnych działań w zakresie realizacji Polityki Klimatycznej Grupy. W 2023 wpłynęło 27 takich sugestii,  w styczniu odbyło się wręczenie nagrody za sugestię II półrocza w programie „Zielona Grupa”.

Nagrodzony projekt polegał na utworzeniu programu do obsługi frezarki CNC wykorzystywanej do przygotowania w CBR prób do badań atestowych z odcinków próbnych pobieranych w procesie wyciskania. Nowy program umożliwił pominięcie etapu używania piły i frezarki tradycyjnej (przygotowanie prób do badań za pomocą jednej maszyny, zamiast trzech). Dzięki temu zredukowano zużycie energii, ilość wytwarzanych odpadów w postaci wiórów aluminium oraz skrócono czas potrzebny na wykonanie próby do 54 sekund.

Realizacja projektu znacząco obniżyła zużycie energii w procesie przygotowania prób do badań, zredukowała ilość powstających odpadów oraz zwiększyła efektywność procesu. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej to m.in. niższe emisje gazów cieplarnianych z zakresu 2. Redukcja odpadów i zwiększenie efektywności procesu doskonale wpisuje się natomiast w działania gospodarki o biegu zamkniętym.

Gratulacje!