ENG

Badania i rozwój

Strategia Grupy Kapitałowej w obszarze oferowanych produktów i usług polega na oferowaniu wysokiej jakości wyrobów produktów, które są zazwyczaj projektowane pod indywidualne zamówienia i potrzeby klientów. Te podstawowe funkcje biznesowe – ze względu na zagrożenia klimatyczne i ich potencjalne konsekwencje – zostały podporządkowane światowym trendom w zakresie zrównoważonego rozwoju, obejmującego gospodarkę, środowisko i otoczenie społeczne.

Aluprof posiada wiele innowacyjnych rozwiązań:

173
zgłoszenia w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej
64
wynalazki
52
wzory
użytkowe
26
wzorów
przemysłowych
26
znaków
Towarowych
5
patentów
europejskich

Wśród wynalazków i patentów możemy wyróżnić innowacyjny system Redukcji Ugięcia Rygla oraz autorski węzeł łączący słup-rygiel umożliwiający obciążenie rygla szybą o wadze 1100 kg.

Aluminiowe systemy firmy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom są wykorzystywane w najbardziej prestiżowych projektach na całym świecie, których przyjazność dla środowiska wyrażona jest poprzez certyfikaty zielonego budownictwa: BREEAM, LEED, DGNB czy Well.

Tomasz Grela

Prezes Aluprof oraz Członek Zarządu Grupy Kęty ds. Segmentu Systemów Aluminiowych

Działania rozwojowe i prośrodowiskowe

 • Istniejące od 2009 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe realizuje zadania projektowe, mające na celu wprowadzenie nowych technologii produkcji, umożliwiających poszerzenie oferty produktów oraz poprawę jakości wyrobów w seryjnej produkcji.
 • Ciągłe doskonalenie procesów technologicznych i produktów opiera się w głównej mierze na wdrażaniu innowacyjnych elementów technologii, które mają na celu optymalizację i poprawę produktywności.
 • Zwiększające się zastosowanie stopów aluminium w różnych gałęziach przemysłu wymaga opracowywania nowych technologii jego wytwarzania i przeróbki. Różnorodność składu chemicznego stopów aluminium wiąże się z indywidualnym podejściem na każdym etapie opracowywania lub podnoszenia efektywności procesów technologicznych.
 • Projekty dla branży automotive mają istotny udział w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych. Realizacja tych zadań polega na opracowaniu technologii produkcji i kontroli kształtowników wchodzących w skład systemów zarządzania skutkami zderzeń w pojazdach samochodowych (Crash Management Systems). Efektem realizacji prac jest dostarczanie renomowanym producentom samochodów profili produkowanych przez SWW, które spełnią ich wymagania dotyczące pasywnych systemów bezpieczeństwa, będących częścią konstrukcji nadwozi samochodowych. Opracowywane zaawansowane rozwiązania dla modeli samochodów klasy wyższej wejdą do produkcji seryjnej w ciągu kilku najbliższych lat i będą bardzo konkurencyjne dla produktów wytwarzanych ze stali.

Z uwagi na stale rosnące wymagania rynku, zarówno pod względem właściwości mechanicznych wyrobów, jak i tolerancji wymiarowych, nowym wyzwaniem jest adekwatna do potrzeb kontrola procesów wyciskania oraz ich rozwój, a także obniżenie kosztów produkcji oraz krótkie terminy realizacji zamówień.

 • Aluprof kreuje nowe trendy w architekturze fasad. Przez zastosowanie nowoczesnych technologii dostępnych w ofercie Aluprof, możliwe jest zniesienie dotychczasowych ograniczeń w projektowaniu ścian osłonowych słupowo-ryglowych. Powstała nowa możliwość budowy szerokich i panoramicznych przeszkleń w fasadach budynków. Aluprof w systemach fasad słupowo-ryglowych posiada również łączniki rygiel – słup o nośność 5,5 kN co pozwala na stosowanie szyb o maksymalnym ciężarze 1100 kg oraz rozpiętości aż 4m.
 • Aluprof konstruuje oraz wdraża do produkcji nowe systemy fasad elementowych. Oprócz zdolności przenoszenia znacznych obciążeń wiatrowych, wysokiej izolacyjności termicznej i szczelności na wodę, umożliwiają kompensację ruchów konstrukcji budynku, która obecnie jest jednym z głównych wymagań stawianym nowoczesnym fasadom na obiektach wysokościowych,
 • Aluprof poszerza gamę produktów energooszczędnych i pasywnych mających służyć promocji zielonego budownictwa na świecie. Założeniem jest wzrost udziału rozwiązań firmy w obiektach z certyfikatami BREEAM czy LEED o 20% do 2025 roku.
 • Aluprof posiada w swojej ofercie innowacyjne rozwiązania przegród wewnętrznych. Systemy rodziny MB-HAROMNY OFFICE są przeznaczone do wszelkich przestrzeni biurowych o bardzo wysokich wymaganiach akustycznych.
 • Aluprof dostarcza dla architektury nowoczesny system przesuwnych drzwi wielkogabarytowych charakteryzujący się lekkością oraz wyjątkową estetyką. MB-SKYLINE Type R pozwala na wykonanie skrzydeł nawet do 4 metrów wysokości, co daje wielkie możliwości architektom kreującym nowe bryły domów.
 • Opracowanie laminatów cieńszych, bardziej jednorodnych oraz nadających się do recyklingu.
 • Wdrożenie nowych rozwiązań opierających się głównie na wykorzystaniu w laminatach folii polipropylenowych i polietylenowych.
 • Zwiększenie produkcji laminatów spełniających wytyczne „Europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym”.
 • Rozwój opakowań opartych na powlekanych papierach mających właściwości zgrzewalne i barierowe oraz laminaty z udziałem folii barierowych HBF9TM.

Wszystkie proponowane rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe i mogą być zadrukowane w technologii rotograwiurowej lub fleksograficznej. Właściwości folii PPBTM i HBF9TM pozwalają na zastąpienie istniejących na rynku laminatów 3, 4, 5-warstwowych zawierających w swojej strukturze aluminium, tworzywo sztuczne i papier, laminatami 2 lub 3-warstwowymi, charakteryzującymi się niższą gramaturą i bardziej jednorodną budową. Są to więc laminaty mniej materiałochłonne niż stosowane dotychczas, co przyczynia się w znacznym stopniu do zredukowania ilości tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek i zmniejszenia ich wpływu na środowisko naturalne.