W ramach strategii Grupy Kapitałowej Grupy KĘTY S.A. opracowane zostały plany działania odpowiadające na potrzeby rynku i klientów realizowane w duchu odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Cele ESG definiujemy jako proces doskonalenia i dostosowywania Grupy Kapitałowej do zmieniającego się otoczenia rynkowego i oczekiwań w zakresie wpływu na obszar środowiskowy, społeczny i zarządczy. Cieszymy się z postępów, analizujemy odchylenia.
W obszarze naszego wpływu na środowisko i przeciwdziałania zmianom klimatu z satysfakcją obserwujemy realizację zgodną z postępem realizacji Strategii, a nawet osiągnięcie z wyprzedzeniem dwóch celów strategicznych. Segment Systemów Aluminiowych po dwóch latach strategii osiągnął i przekroczył cel pięcioletni – Wzrost liczby obiektów certyfikowanych ekologicznie realizowanych w systemach Aluprof o 20% vs rok bazowy 2020 osiągając poziom 32%. Jest to w głównej mierze spowodowane tzw. zieloną transformacją jaką obserwujemy w branży budowlanej i zmianą postrzegania przez inwestorów certyfikacji, która staje się standardem rynkowym dla coraz liczniejszych inwestycji. Dynamiczny rozwój budownictwa zrównoważonego postrzegamy jako szansę w rozwoju naszych produktów w tym obszarze i aktywne uczestnictwo marki Aluprof w architekturze przyszłości – w 2023 zostaną podjęte decyzje dotyczące nowej wartości celu dla tego wskaźnika lub definicji nowego celu.
Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku celu związanego z wpływem na klimat. W roku 2022 ze względu na obniżenie wskaźnika intensywności emisji gazów cieplarnianych o 17% w stosunku do wartości roku bazowego dokonano aktualizacji celu z (-) 15% do poziomu (-) 20%. Z uwagi na uzyskaną po roku 2022 redukcję intensywności emisji dla spółek krajowych w wysokości -18,9% realizacja wyznaczonego celu wydaje się niezagrożona.
Wykonanie w 2022 roku oraz docelowa realizacja w ramach celów strategicznych pozostałych dwóch wskaźników w obszarze środowiskowym (Udział złomu aluminium w wyrobach wyciskanych z niskoemisyjnych wlewków; Wzrost udziału produkowanych folii i laminatów opakowaniowych nadających się do recyklingu) nie budzą naszych zastrzeżeń – oba procesy są nadzorowane i świetnie wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego.
Sukcesywnie zwiększamy udział złomów aluminium odzyskiwanych w instalacji do wtórnego wytopu, a Segment Opakowań Giętkich dostosowuje swoją ofertę produktową do wymagań partnerów biznesowych w takim kierunku, aby produkowane opakowania miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.
W obszarze społecznym konsekwentnie realizujemy lokalne projekty w ramach programu ”Razem z Grupą”. W ciągu dwóch lat było ich 73, co daje nam przekonanie, że skutecznie realizujemy nasze zobowiązania wobec społeczności lokalnych.
W zakresie bezpieczeństwa (wskaźnik TRIR – ilość wypadków na 100 pracowników) w roku 2022 uzyskaliśmy wynik na poziomie 1,30, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do roku 2021. Pomimo tego podtrzymujemy cel strategiczny na poziomie <1 i w celu jego osiągnięcia planujemy wdrożenie dodatkowych działań w kolejnych latach.
Istotne odchylenie w porównaniu z wyznaczonym celem (obniżanie poziomu wskaźnika o 5% r/r) odnotowaliśmy w roku 2022 we wskaźniku rotacji. Z powodu pandemii Covid jego wartość w roku 2020 została zaburzona w stosunku do lat poprzednich, dlatego przyjęto jako bazowy rok 2019. W ten sposób określony został cel na rok 2022 w wysokości 10,8, natomiast wynik w tym roku wyniósł 12,3. Obliguje to Grupę Kapitałową do przeprowadzenia przeglądu i podjęcia dodatkowych działań. Kluczowym narzędziem podczas analizy wskaźnika rotacji są rozmowy z pracownikami odchodzącymi z organizacji (tzw. Exit interview). Badamy ich opinie na temat warunków pracy, oferty firmy i na tej podstawie doskonalimy nasze środowisko pracy.
W obszarze zarządzania w 2022 roku zrealizowaliśmy zgodnie z deklaracjami wskaźnik wypłaty dywidendy oraz objęliśmy kolejnych dostawców zapisami Kodeksu Postępowania Dostawców Grupy Kapitałowej. W trakcie roku, z powodu zaprzestania współpracy z dostawcami z Rosji i Białorusi na skutek konfliktu w Ukrainie, ale też z przyczyn naturalnych, wynikających z bieżącej działalności (zmiana dostawcy, dywersyfikacja zakupów), lista dostawców została w każdym z Segmentów Operacyjnych zaktualizowana. Nadal elementem niezmiennym jest cel objęcia zasadami zrównoważonego rozwoju jak największej skali obrotów. W 2022 roku normy kodeksu zostały wpisane we współpracę z kolejnymi dostawcami – na 31.12.2022 wypełnia je 565 dostawców.