W 1949 roku zapadła decyzja o budowie zakładu przetwórstwa aluminium. Fabryka miała stanąć w Polsce południowej, gdzieś pomiędzy Śląskiem a Krakowem. Władysław Remin, pierwszy dyrektor zakładu i główny projektant miesiącami jeździł po okolicy w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Na próżno.
Kiedy już był zupełnie zdegustowany, jego kierowca, zaproponował: „Dyrektorze jedźmy przez Kęty, może tam pan znajdzie”… Wraz z budową ZML „Kęty” rodziła się ważna część historii przemysłu aluminiowego w Polsce.
W 1950 roku powołano Dyrekcję Zakładów Metali Lekkich w Budowie z siedzibą w Walcowni Metali „Dziedzice” w Czechowicach. Od 1952 roku dyrekcja mieściła się już w Kętach, w dwusegmentowym baraku. W jednym skrzydle znajdowały się pomieszczenia biurowe, a w drugim był „hotel” z pokojami mieszkalnymi dla pracowników spoza Kęt. Niektórzy czuli się więc jakby w ogóle nie wychodzili z pracy.
Datę uruchomienia Wydziału Odlewni wyznaczono na 21 lipca 1953 roku, w przeddzień święta lipcowego. Początkowo produkcja odbywała się w prowizorycznych warunkach – hala odlewni była gotowa w 25 procentach, trwał montaż urządzeń, murarze stawiali ściany, robili wylewki. Brakowało wszystkiego….. oprócz entuzjazmu i optymizmu, że „jakoś pokona się te wszystkie niedogodności”.
W 1956 roku rozpoczął pracę Wydział Walcowni Folii. Brak doświadczenia powodował, że załoga miała początkowo kłopoty z wyprodukowaniem odpowiedniej jakości folii aluminiowej oraz prostych laminatów. Z czasem opanowano jednak najtrudniejsze technologie w procesach walcowania, drukowania, laminacji.
Ostatnim etapem budowy zakładu było uruchomienie w 1958 roku Wydziału Prasowni i Ciągarni. Hala wykonana według projektu inż. Jana Kopciowskiego była nie tylko największym obiektem na terenie zakładu (320 metrów długości i 60 szerokości), ale chyba i najładniejszym, podziwianym w tamtych czasach przez środowisko architektów.