Grupa KĘTY S.A. znalazła się na 22 miejscu na liście 50 polskich firm globalnych, których ambicją jest ekspansja międzynarodowa i budowa silnych marek. Listę opracowała działająca od kilku tygodni Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych.
Przyczyny powstania nowej organizacji biznesowej wytłumaczył Ryszard Florek, prezes Fakro i przewodniczący Rady Głównej RPPG: „Polska od 35 lat działa w ramach systemu gospodarki rynkowej, od 19 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Pomimo tego nasz kraj rozwija się wolniej pod względem globalizacji niż kraje mające znaczącą liczbę rodzimych firm globalnych.” Jego zdaniem im więcej firm globalnych w danym kraju, tym większa zamożność jego obywateli.
Na liście 50 polskich firm globalnych znalazło się wiele firm z południowej Polski. Są to między innymi Maspex, Fakro, Wielton, Synthos, Wiśniowski, Mokate, Press Glass oraz duże firmy giełdowe mające od dawna globalne ambicje takie jak: Assecco Poland, LPP, CCC, CD Projekt, Adamex czy Drutex.
Grupa KĘTY, będąc w środku listy 50 polskich firm globalnych, jest na najlepszej drodze, żeby być na jej czele. W 2022 roku Spółka osiągnęła rekordowy poziom sprzedaży zagranicznej o wartości 3,1 mld zł (wzrost o 34% r/r).
– Eksport do blisko 56 krajów stanowił w końcówce 2022 r. aż 52 % ogólnej sprzedaży Grupy Kapitałowej. To dowód na to, że firma o silnych regionalnych korzeniach może tworzyć nowoczesne produkty, dla których granice w zasadzie nie istnieją. Pozwalają one pozwalają transformować kluczowe sektory gospodarki w stronę zeroemisyjności – mówi Dariusz Mańko, prezes zarządu.